Yeni Model Tığ İşi Örgü Şal Yapılışı


Badem motifli şalımız için Angora ip ve 3,5 numara tığa ihtiyacımız var. Şalımız 6 tane tam ve 4 tane yarım motiften oluşuyor. 7 zincir çekip ilk başlama noktasına batarak yuvarlak oluşturuyoruz. Bu yuvarlağın içine 8 tane 5′ li badem dolduruyoruz. Her bademin arasına 2 zincir çekiyoruz.

2. sırada, her bademin arasındaki boşluğa 4′ er tane 5′ li badem dolduruyoruz. Dörtlü bademlerin arasına da 2 zincir çekiyoruz. Her 4’lü bademin arkasından 2 tane örümcek yapıyoruz. Bu sırayı aynı şekilde tamamlıyoruz.

3. sırada, yaptığımız 4’lü bademlerin aralarındaki boşluklara 5′ li badem yapıyoruz ama bu bademleri yaparken hiç birini kapatmayıp 15′ li gibi hepsini birden kapatıyoruz.

İki tane örümcek yapıp alt sıradaki ikili örümceğin arasındaki boşluğa sık iğne ile batıyoruz. Tekrar ikili örümcek yapıp diğer dörtlü bademe geçiyoruz. Bu sırayı da bu şekilde tamamlıyoruz.

4. sırada sadece, dört tene yapmış olduğumuz örümceklerin ortada kalan iki tanesinin üstüne batarak, 5′ li 4 tane badem yapıyoruz. Ve 3 tane ikili örümcekler yapıyoruz. Her ikili örümcekte alttaki örümceğin tepesine batıyoruz. Böylece motifimiz köşeli bir hale dönüşmüş oluyor.

5. sırada da 4. sıradaki köşede oluşan bademlerin üzerine gelecek şekilde bademler yapıyoruz. Aradaki örümcekler bu sırada dört tane ikili örümcek oluyor. Motifimiz böylece bitmiş oluyor.

Yarım motifleri yaparken, ilk olarak 5 tane 5′ li badem ile başlıyoruz. Tam motifte hep aynı yönde ördüğümüz motifi, yarım örerken 5 bademden sonra motifi ters döndürerek örüyoruz.

Aynı şekilde ikinci sırada badem aralarına 4 tane 5′ li bademler dolduruyoruz. Sıra bitince geri dönüp, 4’lü bademlerin aralarına 3 tane 5′ li badem yaparak hepsini birden kapatıyoruz. Burada yarım motif olduğu için sadece üç tane köşe oluşuyor.

Motifler Nasıl Eklenir?
Motifler eklenirken son sıradaki ikili örümceklerde ilk örümcek yapılınca bir diğer motifin aynı yerindeki örümcekle sık iğne ile birleştirilir, daha sonra ikili örümceğin ikincisi yapılarak alta inilir.

Bu şekilde motifler birbirine eklenir. 6 tane tam motif üçlü, ikili ve bir tane şeklinde üst üste gelecek şekilde birleştirilir. Yarım motifler de aralarda kalan boşlukları dolduracak şekilde en üste eklenir.

Altta kalan üçgen şeklindeki Kısıma büyük ikili örümcekler yapılır. Her ilk örümcekten sonra badem yapılır. İkinci örümcek sonra yapılır ve şala sabitlenir.

Yorum Yapın