Tığ İşi Uzun File Yelek Yapımı


Yelek için orta kalınlıkta üç yumak koton ip ve üç numara tığa ihtiyacımız var. Yeleğimiz omuzdan başlanarak aşağı doğru örülüyor. İlk olarak 20 zincir çekip, geriye doğru dönüyoruz ve 14. zincirin içine batıyoruz, 6 zincir daha çekip zincirin başlangıç noktasına sık iğne ile kapatarak iki tane kutucuk oluşturuyoruz.4 zincir çekerek geri dönüyoruz ve ilk kutucuğun içine 4 tane tırabzan dolduruyoruz. Zincir çekmeden sık iğne ile yandaki kutucuğa batıp kapatıyoruz. 6 zincir çekip aynı kutucuğa tekrar batarak bir kutucuk daha oluşturuyoruz.

6 zincir çekip geri dönüyoruz ilk kutuya sık iğne ile kapatıyoruz. İlk sırada yaptığımız her tırabzanın tepesine batarak tırabzan yapıyoruz.

Çiçek oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı      

Bu sıradaki tırabzanları yaparken her tırabzandan sonra 3 zincir çekerek yeni yaptığımız tırabzanın içine batıyoruz ve çiçek oluşturuyoruz. En son tırabzanın tepesine çiçek yapmıyoruz. 6 zincir çekip geri dönüyoruz.

İlk tepedeki 3 zincirle oluşturduğumuz kutunun içine batıyoruz. 6 zincir daha çekip arada bir çiçek bırakarak ikinci çiçek tepesine batıyoruz. Bir çiçek bırakarak 6 zincirle 2. tepe çiçeğin içine batarak 3 tane file oluşturuyoruz. 6 zincirle geri dönüp ilk kutuya sık iğne ile batıyoruz, 2. kutuya 4 tane tırabzan yapıyoruz, zincir çekmeden 33. kutuya batıyoruz. 3 zincir çekip ipi 2 defa dolayarak 4 defada tığdan çıkarıyoruz.

Geri dönüp 6 zincirle çiçeklerin tepesine batarak yeni kutucuklar oluşturuyoruz. Bir üste çıkıp 5 tırabzanla yeni çiçeği oluşturuyoruz.

Aynı işlemleri uyguluyoruz. Buraya kadar iki çiçek oluşturduk. Çiçekler ilk sırada 4 tırabzandan, 2. ve 3. sırada 5 tırabzandan, 4. sırada 6 tırabzan, 5. sırada da 7 tırabzandan oluşuyor.

7. sırada ise bir 7 tırabzanla ve 4 tırabzanla yarım çiçekten oluşuyor. Bu çiçeklerin üstüne de 6 kutucuk oluşturuluyor. 11 kutucuk oluncaya kadar kol oyuntusu yönünde artırılıyor.

11 tane file her biri 6 zincirden oluşuyor. Bu şekilde 40 sıra file örülüyor. 40 sıra sonunda etek ucu için omuzdaki çiçeklerden 4 tane 7 tırabzanla çiçek yapılıyor. Üst üste gelecek şekilde 3 sıra çiçek yapılıyor. En alta tekrar 7 sıra file örülüyor.

Arka için de ortada 7′ li tırabzanla 3 çiçek, iki yanda 4 tırabzanla 2 çiçek başlayarak 5 sıra çiçek yapılıyor. Çiçeklerin sonunda 6 zincirli 25 file oluşturulup 40 sıra örülüyor. Önlerin etek ucunda yapılan çiçekler arkada da yapılıyor.

7 sıra file örülüyor. Önler ve arka birbirine dikiliyor. Kol ağızları, önlerin yanları ve boyun kısımları tırabzan örülerek sınır yapılıyor. En son etek uçlarına da şerit ip kullanarak püsküller yapılıyor.

Yorum Yapın