Patik Modelleri ve Çeşitleri 2018

Patikler kış aylarında veya özel günlerde ve doğum yapan bayanların sıkça kullandığı kişisel eşyalardır. Bu eşyalar piyasa üzerinde satılabilmektedir fakat el örgüsü ile patik oluşturmak da mümkündür. Farklı patik modelleri sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Patik örgüleri şişler ile örülürken tığ işi ile de örülmektedir. Bazen iki şiş bazen de 4 veya 6 şiş ile de örülen patikler oldukça değişik modeller içermektedir.

Boncuklu, simli ipler, ayakkabı şeklinde veya sandalet cinsinde olan binlerce farklı patik modeli bulunmaktadır. Bu modellerin çeşitliliğinin fazla olması her zevke hitap etmesi gibi bir avantaj sağlamaktadır.

Patikler genelde burun ve parmak kısmından başlamaktadır. Tığ işinde de şişler ile örülen patiklerde de öncelik ayakucu kısmıdır. Daha sonra iki yan kısım yani ayak bileğinin geçeceği yer örülmeye devam eder.

Son olarak da topuk kısmı örülerek arka kısımda birbirine dikilerek birleştirilir. Patik örme işlemi gerçekleşmiş olur. Patik örme işlemlerinde malzemeler şiş veya tığ ve bir de ip ile tamamlanmaktadır.

Yalnız buna ek olarak farklı boncuk işlemeleri, kemerli patik örgüleri veya farklı ipler katılarak örülmesi için malzemeler fazlalaştırılabilir.

Bu nedenden dolayı patik örmeye başlamadan önce tüm malzemelerin hazırlanması gerekmektedir. Zevke ve el becerisine bağlı olan patik örgüleri diğer örgü işlerine göre zordur fakat öğrenilmesi de bir o kadar kolaydır.

Yorum Yapın