Örnek Alabileceğiniz Bebek Battaniye Örnekleri


Bebek Battaniye Modelleri
Günümüzde birçok ev hanımı mevcut el işi işlemelerini ve bu konuda hünerlerini sergilemektedir. Bu açıdan bende elimdeki olan ve yoğun olarak yapmakta olduğum el işi modellerinden bahsetmek isteyeceğim. Bilindiği gibi el işi çok zahmetli gibi gözükse de izlenilecek bazı yol haritaları ile birlikte sizde benim gibi güzel ve göze hoş gelen örgüler yapabilirsiniz.

Şimdi ben size yoğunlukla kullandığım ve çevremdeki insanlar tarafından da çok beğenilen fıstıklı kalp örgülü modelin yapılışını aktarmaya çalışacağım.

Öncelikle yapılması gereken ihtiyaçların belirlenmesidir. Bu modelde tercihe göre 2 veya 4 farklı renk ile birlikte güzel bir örgü işi ortaya çıkartılabilmesi mümkün olan bir model olarak bilinmektedir.

Örgüye başlamak için

Örgüye başlamadan önce öncelikle kullanabileceğiniz iplik çeşitleri konusunda birkaç bilgi vermek istiyorum. Söz konusu fıstıklı örgü modelinde Angora veya Alize Diva ipliği kullanabilirsiniz.

Bunun yanında evlerinizde kalan çeşitli renklere ait iplikleri de bu modelde yan renk olarak değerlendirmeye alabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

Renkli kısımlarını evlerde bulunan ve arta kalan iplikler ile değerlendirmeye almanızı ben tavsiye ederim. Söz konusu modele başlarken 16 zincir oluşturulmalıdır.

Bu oluşturulan zincirler ile birlikte 4 tane fazla zincir çekerek modelin örülmesine başlanması gerekmektedir. Söz konusu modelde 5 ayak ile örgümüzü tamamlayacağız.

Birinci Ayak: Oluşturduğumuz zincirde 3. noktada bulunan zincire elimizdeki tığı kullanarak dolayıp içerisine batıralım. Bu aşamadan sonra oluşan ilmeği biraz uzun bir şekilde bırakalım.

Bunun ardından ipi tığa dolayarak tekrardan aynı noktaya 1 kere daha batıralım. Bu yaptığımız tüm atakları bir arada toplamak için son kez tığa aynı işlemi uygulayalım ve oluşan noktadaki tüm ilmekleri hep birlikte örgüye katalım.

Daha sonra bu işlemden sonra 2 kez daha zincir yapıp aynı oluşan noktaya batırarak elde edilen bir fıstık üretelim. Tekrardan bir fıstık daha yaparak örgüye devam edelim.

Bu şekilde toplam olarak 3 adet fıstık yapacağız. Daha sonra hiç bir şekilde zincir çekme eylemi yapmadan yaptığımız 3.zincir dokuması üzerine tırabzan ile batım işlemi uygulayalım. Bunun ardından 3. zincire fıstık yaptığımızda bu aşama sona erer.

İkinci Ayak: Oluşturulan zincir halkasına tekrar aynı yuvaları örelim.

Üçüncü Ayak: İlk ayakta oluşturduğumuz yuvanın tam içine 4 adet tırabzan daha örelim. Daha sonra gelen sıradaki fıstık yuvasına yaprak yaparak örmeye devam edelim. Daha sonraki sıraya ise kalp yaparak devam edelim

Dördüncü Ayak: Çeşitli tırabzanlar yaparak örgüye devam edelim.

Beşinci ayak: Daha sonra ördüğümüz kalpleri tırabzan ile birlikte oluşturulan noktaya dikerek kaymasını önleyecek şekilde dikim işlemini uygulayalım.

Yorum Yapın