Örgü Yarasa Kollu Pratik Yazlık Kazak Yapılışı


Yarasa kollu kazağımız arka ve ön olmak üzere iki parçadan oluşmaktadır. Hiç kol ve boyun oyuntusu yapılmadan, pratik ve çok kolay bir şekilde örülüyor. Serin yaz akşamlarında pek çok şeyle çok kolay bir şekilde kullanılabilir. Renk seçimi yapılabilir. Mesela siyah iple örülürse şık bir kıyafet olarak kullanılabilir. Ya da beyaz, gri, kırmızı gibi renkler kullanılarak örülürse de kot pantolonla kombin edilerek spor bir kıyafet olarak kullanılabilir.

Etek ucuna püskül yapılabilir ya da çeşitli taşlar ile süslenerek de modaya uygun hale getirilebilir. Kazağımız düz örgü tekniği kullanılarak örüldüğü için herkes çok kolayca örebilir.

Kazak Nasıl Örülüyor?

Kazağımız için, gri renkte 4 yumak koton ip ve 5 numara şişlere ihtiyacımız var. Şişimize 60 ilmek diziyoruz. İkinci sıraya hiç lastik yapmadan hemen düz örgü ile başlıyoruz. örgünün düz tarafını örerken her sıranın başında bir ilmek artırarak 50 santimetre örüyoruz. İlmek sayımız da 105 ilmeğe çıkmış oluyor.

105 ilmek hiç artırılmadan sabit şekilde 30 santimetre örülüyor. Burası kazağımızın bel kısmını oluşturmuş oluyor. Sonra yine örgünün düz tarafını örerken her sıranın başında bir ilmek kesiyoruz.

İlmek sayımız 60 ilmek oluncaya kadar kesmeye devam ediyoruz. Burası da 50 santimetre oluyor. Bakıldığında 30 santimetrenin iki tarafında birbirine simetri şekli görüyoruz. 60 ilmek ile kazağımızı bitiriyoruz.

İlmekleri tek tek kapatarak şişten çıkarıyoruz. Bu parçanın aynısından, aynı ölçülerde bir tane daha örüyoruz. Parçaları üst üste yerleştiriyoruz.

Üst kısmında kalan yerlerini, tam ortada 30 santimetre boşluk kalacak şekilde birleştirerek dikiyoruz. Kalan 30 santimetrelik yer baş için, boyun boşluğunu oluşturuyor. İki tarafta dikilen yerler ise kol üstleri oluyor.

Koltuk altında kalan 60 ilmekli yerleri dikmeden önce, ilk başladığımız 60 ilmekli yerin üst kısmından 50 ilmek alıyoruz. Bu ilmekleri bir ters bir düz veya istenirse iki ters iki düz şeklinde lastik örüyoruz. Ve 60 ilmekten başladığımız yerin kalan kısımlarını dikiyoruz.

Burası kazağın yan kısmını, lastikler ise kol ağızlarını oluşturuyor. Lastikler tam bileklere denk geliyor. Yaka açıklığı istenirse 40 santimetre boşluk bırakılarak, daha açık yapılabilir. Ya da daha kapalı isteyen biraz daha fazla dikerek kullanabilir.

Yorum Yapın