Örgü Oyuncak Ördek Yapımı Kolay Model


Örgü oyuncak yapmak isteyen herkes çocukları için bu kolay örgü oyuncağını yapmanız mümkün. Ördek nasıl örülür? Oyuncak ördek yapımında merak ettiğiniz her şeyi anlatmaya çalışacağım. Yapması çok kolay olan ördek modeli örgüsü çocukların çok seveceği oyuncakları arasında yerini almak için örülmeyi bekliyor.

Oyuncak Ördek Modeli Nasıl Örülür?

İlk önce ördek modelimizi örmeden önce elimizde bulunması gereken araçlarımızdan ikisi bebe yünü ve 4 numara ince şiş kullandım. Örgümde ördeğin gövdesi için 4 numara şişimle 8 ilmek atacağım.

Daha sonra 4 sıra düz örmeye devam ediyorum. Daha sonra her iki tarafın sırasından üst gövde 24 ilmek olana kadar 1’er ilmek arttırarak 24 ilmeğe gelene kadar işlemeye devam ediyorum.

Daha sonra ise 10 ilmek düz örüyorum. 10 sıradan sonra da 2 ilmek örüyorum ve 2 ilmeği birlikte alıp topluyorum. Tekrardan 2 ilmek alıyorum eksiltiyorum.

2 sıra daha düz örgümü örüyorum ve aynı eksiltme işlemini tekrar ediyorum ve kalan ilmelerimi kullanmış olduğum ipime iğne yardımı ile geçiriyorum ve bekliyorum. Bu işlemiş olduğum gövde ördeğin gövdesi.

Sıra geldi ördeğimizin baş kısmına. Başı için ördeğin gaga kısmını yapacağım. Turuncu ip kullandım gaga kısmı için. 6 ilmeğimi yapıyorum, 4 sıra düz örüyorum, her iki taraftan 1’er ilmek alarak 12 ilmeğe tamamlıyorum.

Her sıra başında 1’er ilmek arttırmayı unutmuyoruz. Şimdi 12 ilmekten sonra sarı renk ipime geçiyorum. Sarı iple aralardan 8 ilmek arttırıyorum ve ilmek sayımı 20’ye çıkartıyorum.

Daha sonra yukarı kısma doğru 10 sıra örerek yine 2 ilmek örüyorum, 1 ilmek topluyorum, 2 ilmeği örüp, 1 ilmek topluyorum ve başını bitiriyorum.

Örmüş olduğum gövdenin içine ağır durması için önce 1 tane çakıl taşı yerleştiriyorum ve elyaf ile içini dolduruyorum. Düzgün bir şekilde dikip gövdeyi oluşturuyoruz.

İçine koymuş olduğumuz taş ördeğin düz durmasını sağlıyor. Gagasını da elyaf ile içini doldurup dikiyoruz. Ördeğin gözü için her zaman kullandığım Fransız düğümünden ördeğimin gözünü yapıyorum.

Baş kısmını gövdenin uç kısmına değil biraz daha yukarısına doğru dikerek ördeğimi bitirmiş oluyorum. Süslemek için boncuklar veya hazır süslerle de örgü ördeğimizi örmüş oluyoruz.

Yorum Yapın