Örgü Çaydanlık Örtüsü Nasıl Örülür


Örgü Çaydanlık Örtüsü
Soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan, sıcak yaz günlerinde keyifle içilen, misafirlerimizin vazgeçilmez ikramı olan çaylarımız sıcak olsun isteriz. Biraz soğuduğu zaman ise hemen ısıtmak isteriz. Güzel görünümlü olduğu için tercih edilen porselen çaydanlıklar ısıtmak için elverişli olmadığı için, ne yapsak da çayımız soğumasa diye çareler ararız. Hazırlayacağımız çaydanlık örtüsü ile artık çay keyfimiz daha uzun sürecek.

Çaydanlık Örtüsünü Nasıl Öreriz?
Daha yumuşak ve esnek olması için bebe yününü tercih etmeliyiz. 3,5 numara tığ kullanmalıyız. Daha sıcak tutması ve daha tok durması için yünümüzü iki katlı kullanmalıyız. 5 zincir çekerek yuvarlak hale getiriyoruz.

İçini 12 tane ikili tırabzan ile dolduruyoruz. İkili tırabzan tığın üzerine ipi dolayarak iki seferde çıkarılması işlemidir.

2.sırada, her tırabzanın üzerindeki deliğe iki kere batarak ikişer tane tırabzan örülür. Artırma sağlanmış olur. 3. sırada, her deliğe bir tırabzan tekli, bir tırabzan çiftli batarak örüyoruz.

4. sırada, iki tırabzan tekli, bir tırabzan çiftli olacak şekilde artırmaya devam ediyoruz. Çaydanlığın kulp yerine gelindiği zaman kulpun genişliği kadar üç ya da dört tane tırabzan örülmeden bırakılır.

Buradan geri dönülür. Arka taraftan sıra kulp boşluğuna gelecek kadar örülür. Böylece kulpun boyu kadar yer oluşuncaya karar geri dönerek örülür.

Aynı şekilde çay dökme yeri kadar genişlikte de tırabzan boşluğu bırakılarak delik oluşturulur. Yeteri kadar boşluklar oluştuktan sonra tekrar tırabzan ile sıra tamamlanarak örmeye devam edilir.

Çaydanlığımızın boyu kadar tırabzan örülür. Kırmızı renkte ördüğümüz çaydanlık örtümüzün bir çileğe benzemesi için üzerine serpme şekilde, siyah boncuklar dikilir. Çileğin yapraklarını örebilmek için orta kalınlıkta, yeşil bir ip alınır.

4 zincir çekilip, yuvarlanır ve deliğin içi 12 tane sık iğne ile doldurulur. İkinci sırada her deliğe iki kere batarak sık iğne sayımız 24′ e çıkarılır. Ve bu 24 sık iğne 6 sıra örmeye devam edilir.

7. sırada 6 tane sık iğne örülür, 1 zincir çekilip geri dönülür, ilk iki sırada hiç azaltılmadan sık iğne örülür. Sonraki her sırada sık iğne azaltılarak yaprak görüntüsü elde edilir.

Kalan 18 sık iğneye de 3 yaprak yerleştirilip, çileğimizin dört yaprağı oluşturulur. Kapak tutma yerinin daha tok, kolay tutulabilir olması için yaprakların göbeğine elyaf doldurulabilir. En son ördüğümüz yapraklar belli olamayacak ince bir iplikle çileğin tepesine dikilir.

Yorum Yapın