Örgü Bayan Hırka Modeli Yapılışı


Hırkamızın özelliği kol ve yaka kesme işleminin olmaması ve beş dikdörtgen parçadan oluşmasıdır. Parçaları ördükten sonra direk birleştiriyoruz. Beş parça; bir adet arka, iki adet ön, bir adet yaka ve koldan oluşuyor. Bu hırkamız için 5 numara şiş ve 10 tane orta kalınlıkta ip yumağı gerekiyor. Mümkünse sert ip kullanmayın.

Örgüye Nasıl Başlanır?    

Her dikdörtgeni üç ilmekle başlayıp üç ilmekle bitiriyorum. Bedenimizin genişliğine gelene kadar örmeye devam ediyoruz. Ortalama 62 cm olacak. Üç ilmekle başladığım hırkayı her iki taraftan birer defa artırarak çıkıyorum.

Bu artırma işlemini kenardaki ilk ilmeği, bir düz bir de arkadan örerek arttırıyorum ve bu işlemi her iki sırada bir tekrar ediyorum.

Arttırmalar bu şekilde kenardan yapıldığında örgünün dış kısmında hiçbir şekilde germe olmaz. Bu artırma işlemini her zaman örgünün arkasından yani ters tarafından yapıyorum. Bu işlemi 33 cm yaptıktan sonra bir taraftan eksiltip diğer taraftan arttırıyoruz.

Bu eksiltme ve arttırmalarıma hırkamın bir kenar boyu 91 cm olana kadar devam ediyorum. Bu kenar 91 cm olduktan sonra her iki kenardan keserek örmeye devam ediyorum.

Bu 91 cm’yi hırkanızın boyunu ne kadar istiyorsanız o kadar yapabilirsiniz. Arka kısmını bu şekilde son üç ilmek kalana kadar örüp bitiriyoruz.

Yaka, Kol ve Ön Kısmının Yapımı

Önlerin boyu arka ile aynı olacak. Genişliğinin 33 cm olması yeterli. Arka kısmına yaptığımız işlemin aynısını ön kısmada uyguluyoruz. Üç ilmekle başlayıp boyu 91 cm olduktan sonra her iki taraftan keserek eni 33 cm olduğunda 3 ilmekle bitiriyoruz.

Hırkanın ön kısmı birleştiğinde balıksırtına benzer bir görüntüsü olmalı. Bu görüntüyü verebilmek için önce sağ ön kısmı örmüşsek sol ön kısmı örerken kesme işlemini ona göre yapıyoruz.

Yani bir parçayı arka dikişten kesme yapmışsak diğer parçayı ön dikişten kesiyoruz. Yakanın enini ikiye katlayacağımız içiz 34 cm yapıyorum. Boyunu 44 cm yapıyorum. Kol yaklaşık 13 cm olduğunda bir taraftan eksiltip bir taraftan arttırıyoruz. Bir kenar boyu 42 cm olduğunda her iki taraftan keserek örmeye devam ediyorum.

Yorum Yapın