Örgü Atkılı Şapka Modeli Nasıl Örülür


Şu soğuk kış buz günlerinde kolayca işleyebileceğiniz kürklü atkı şapka modelini gelin birlikte örelim. Çok zarif bir model olan ve işlemesi bir o kadar zevkli örgümün yapılışını sizlere anlatmaya çalışacağım. Model bittikten sonra boyunda ve baş kısmında çok şık durması modelimizi çok çekici kılacağa benziyor. Kıyafetlerinizle ayrı bir kombin oluşturacak modelimi örmeye başlıyorum.

Kürk Atkı Şapka Modeli Yapılışı 

İhtiyacım olan iki parça dikdörtgen benim ana malzemelerimdir. Örgümü Selanik olarak işleyeceğim fakat yalancı Selanik yapacağız. Bilmeyenler için Selanik ve yalancı Selanik hakkında ufak bir bilgi vermek istiyorum. Yalancı Selanik daha çabuk ve işlemesi daha kolay örgü modelidir.

Örgümde 7 numara şiş kullandım. Örgüm için kalın bir ip kullanmayı tercih ettim. Sizde istediğiniz kalın bir ip ve renk seçerek modelimizi işleyebilirsiniz. Atkının oluşmasında iki adet dikdörtgen kullanmıştım.

Kapüşonu için birisi daha uzun, diğeri daha kısadır. Aralarında çok az bir fark var. Kısa olan dikdörtgen için 60 ilmek başladım.

25 cm yalancı Selanik’imi işledikten sonra ikiye katlayacağım ve bir kenara örgümüzü bırakacağız. Sonra boyunluk için uzun dikdörtgende 30 ilmek örmeye başlıyorum ve 70 cm yalancı Selanik örüyorum.

Bunu da ikiye katlıyorum. Dikişsiz kısmı öne gelecek şekilde açık alanı dikiyorum. Kapüşonu içinde dikişli kısmını boyunluğun yanına getirip sadece tepe kısmını dikiyorum. Gerçekten çok pratik bir model olduğunu söyleyebilirim.

Boyunluğun arkasından diktim, kapüşonun tepesinden diktim ve alt kısmını da boyunluğa tutturdum. Örgümüzün mantığı aslında dümdüz iki parça örmüş oluyorum.

Biraz daha küçülterek de kız çocuklarınıza örebilirsiniz. Süs olarak da tuhafiyelerde rahatlıkla bulabileceğiniz pelüş kürklerden temin edebilirsiniz ya da evinizde kullanmadığınız kürklü şapkalardan kesebilirsiniz.

Yalancı Selanik’te 1 ters, 1 düz ilk sıramı örüyorum. Sonraki sıraların hepsinde hiç değişmez kuralımız 1 ters 1 düz örülen lastikte alttaki normal ilmeğimin içinden geçerek düz örüyorum.

Geri öne aldım ters ilmeğimi ters ilmek olarak ördüm ve arkaya aldığım düz ilmeğime altta örmüş olduğum ilmeğimi alıyorum. Ön ve arka da hep aynı işlemi yapıyorum. Erkek bereleri içinde bu modeli kullanabilirsiniz.

Yorum Yapın