Lif modelleri 2019

Öncelikle bir lif nasıl örülür sorusundan çok ne tür bir lif istediğinizin cevabını bulmalısınız. Yuvarlak bir lif mi istiyorsunuz, yoksa kare mi? Desenli mi istiyorsunuz, düz mü tercihiniz? Tüm bunları cevapladıktan sonra lif yapımına başlayabilirsiniz. Lif örerken neye dikkat etmeliyiz, nasıl renkler kullanmalıyız, tığ ile mi şişle mi işlemeliyiz? Şimdi tüm bunlara cevap bulma zamanı!

Kullanacağınız renk kesinlikle lif motifinize bağlıdır. Örneğin; ağaç ve doğa motifleri işlerken yeşil ve tonlarını kullanmalısınız.

Çiçek motifi kullanıyorsanız; kırmızı, pembe, sarı gibi renkler kullanmalısınız. Bu renkler motifinizi ön plana çıkarır.

Tığ ile mi, şiş ile mi? Herkesin cevap aradığı sorulardan bir tanesi… Bu da lifinizin kalınlığına bağlıdır. Örgü ipi genelde daha kalın olur ve lifler için daha kullanışlıdır. Bunun için kalın tığ da kullanılır, şiş de… Tamamen size kalmış.

Dikkat edilmesi gerek bir diğer husus biraz teknik anlamda… İlmek kaçması veya eksik fıstık yapılması.

Trabzanlar da aynı şekilde örnekte verildiği miktarda olmalıdır ve çoğaltma yapılacaksa tüm oranlar çoğaltılmalıdır. Aksi takdirde lifiniz bittiğinde bazı oranlar kaydığı için bambaşka bir hal alabilir.

Eğer yapacağınız model iki renkliyse renkler birbirine yakın olmamalıdır. Çünkü ilk kez deneyeceğiniz bir modelde renk karışma ihtimali oldukça yüksektir ve ilmek sayarken sizi zor durumda bırakacaktır. Bu yüzden bir açık renge mutlaka bir koyu renk seçerek lifinize başlayın.

 

Yorum Yapın