Kot Pantolon Eskitme Nasıl Yapılır


Kot Pantolon Nasıl Eskitilir?
Evde yırtık kot pantolon nasıl yapabilirim? Eskitme için hangi malzemeleri kullanmam gerekir? Diyorsanız işte size çözüm yolu. Şimdi sizlerle modası azalmak yerine gittikçe artan yırtık kot pantolonları hep birlikte yapalım. Eskitme pantolonların fiyatlarını hepimiz biliyoruz. Evde ucuz yollu hem de modelinden sıkıldığınız ya da artık giymek istemediğiniz pantolonunuzu modaya uygun olarak nasıl eskiteceğinize bakalım. Öncelikle modelini değiştirmek istediğimiz pantolonumuzu uygun bir yere serelim.

Neresini eskitmek istiyorsak o kısma istediğiniz gibi makas hareketleriyle kesikler atıyoruz. Bu kesikler arasında minimum 1 cm boşluk bırakmayı unutmayın.

İsterseniz bu boşluğu artırabilirsiniz. Ben ön kısmının diz kapağına üst üste dört beş tane makasla çizgi çektim. Çizgilerin hoş görünmesi için büyükten küçüğe doğru sıralıyorum. Bunu pantolonun istediğiniz her yerine uygulayabilirsiniz.

Eskitme Nasıl Yapılacak?

Pantolonu kestikten sonra eskitme işlemine geçmek için elimize mutfakta kullandığımız rendeyi alıyoruz. Eğer rendeyi kullanmak istemezseniz ponza taşı ya da su zımparasıyla da yapabilirsiniz.

Rendenin ince rendeleme yerini, kesmiş olduğumuz yerin üzerine hafif hafif sürtüyoruz. Çok sert sürtmemeye dikkat edin. Bu kestiğiniz yerin tamamen yırtılmasına neden olabilir.

Biz tamamen yırtılmasını değil sadece biraz tiftiklenmesini istiyoruz. Rendeledikçe orada bulunan ipler tiftiklenmeye başlayacak. Elinizle pantolonu biraz ovun.

Rendeleme yaparken elinizi kaptırmamaya dikkat edin. Bunun için pantolonun altına bir karton koyabilirsiniz. Böylece istediğiniz gibi bir pantolona sahip olabilirsiniz. Küçük çocuk pantolonlarına da bu işlemi yapabilirsiniz. Küçük kesikler atıp rendeyle geçtiğinizde çocuk pantolonlarını da değiştirebilirsiniz.

Eskitmesi Fazla Olan Pantolona Çözüm 

Eğer eskitmenizin yırtığı fazla geniş ve bundan rahatsız oluyorsanız işte çözümü. Bu sefer pantolonu yırtmak yerine kapatacağız. Öncelikle bu yırtığı kapatmak için bir kumaş buluyoruz.

Bu kumaşı yırtığı ne kadar kapatmak istiyorsanız o kadar kesiyoruz. Pantolonumuza yine modaya uygun olarak yama yapacağız. Kesmiş olduğum parçayı pantolonumda kapanmasını istediğim yere dikiyorum.

Kumaşı ister içten ister dıştan ister elle ister makine ile de dikebilirsiniz. Ancak içten dikerseniz daha güzel görünecektir. Bu şekilde her iki türlü eskitme tekniğini anlatmış oldum.

Yorum Yapın