Kolaylıkla Yapabileceğiniz Parmaksız Eldiven Modeli Nasıl Yapılır?


Parmaksız Eldiven Örme
Eldivenimizi yapmak için ilk olarak Angora iplik ve 3 numara tığ ediniyoruz. İstediğimiz renkte iplik seçimiyle adım adım eldiven yapımına başlıyoruz. Eldiveni; motifler oluşturarak ve yaptığımız motifleri birleştirerek oluşturuyoruz.6 adet motif yapacağız. Kısaca 6 motif yapıp onları birleştirerek eldivenimizi oluşturacağız.

Bilek kısmını ve parmak kısımlarını da motifleri birleştirdikten sonra oluşan parçaya ekleyerek yapacağız. Tabi bir çift eldiven için istersek baştan 12 motif yaparak, 6 bir el için, öbür 6 motifi de bir el için ayırabiliriz.

Motifin Yapımı

İlk olarak 5 adet zincir çekiyoruz. 12 tırabzanı aralara dolduruyoruz. Aralara 2’şer zincir çekerek fıstık şekli yapacağız. Fıstıklarda 4 kere dolduruluyor.

Angora iplik seçimimizin nedeni fıstık şeklini en güzel Angora ipliğin veriyor olması. Toplamda 12 fıstık yapılıyor. Bu şekilde amacımız bir motifi tamamlamak.

Motifi oluşturmak için 2 adet zincir çekip yukarı çıkıyoruz, 3 tane ikili tırabzan yapıyoruz. Sonra tekrar 2 zincir 3 tırabzan yapıyoruz. Devamında 2 zincir üstüne almadan, tığı boşluğa batırarak, 1 tane daha ikili zincir yapıp ikili tırabzan yapıyoruz. Yani köşeli bir motif elde ediyoruz.

Motifleri birleştirmek için, oluşan çiçeğin arasında bir zincir çekiyoruz, tekrar 3lü tırabzan yapıyoruz. 1 zincir yandaki motifin boşluğu sonra diğer motifin boşluğuna batırarak birleşene kadar zincir çekiyoruz.

3’lü tırabzandan sonra köşeye gelip, diğer çiçeğin arasına zincirler çekiyoruz ve 3lü tırabzan yapıyoruz. Minik zincirler arasına birer zincir çekerek 3lü tırabzana geçiyoruz, diğer köşe ile birleştirerek motife devam ediyoruz, başparmak için5. Ve 6. motif arasına boşluk bırakıyoruz.

Parmaklar Ve Bilek Kısmı

Motifler bittikten sonra parmak ve bileklikler yapılıyor. Parmaklarda, bilekliklerde tığ ile yapılıyor. Parmakları 4 sıra 2li tırabzan yaparak oluşturuyoruz. Bilek kısmı içinde arkalı ve önlü 2li tırabzan yaparak tamamlıyoruz.

Bilek kısmı için incirlerin arasına 3 tırabzan ve 2li tırabzan ile dolduruyoruz öncelikle. 3 taneyi tırabzanın arasından önden alıyoruz, 2liyi de tırabzan direklerinin arkasından alıyoruz.

Kısacası, tırabzan direklerinin arasından almış oluyoruz. Bilek ve parmak kısımlarını şişle yapılıyormuş gibi düşünebilirsiniz. Şiş örgü lastik yapar gibi bilek kısmını tığ ile yapıyoruz.

Yorum Yapın