Kolay Haroşa Örgü Çanta Modeli Yapılışı


Şimdi sizlerle dört eşit parça şeklinde işleyeceğimiz haraşo bir çanta yapacağız. Yapımı son derece basit ve şıklığıyla kendini gösteren bu çantamız favorileriniz arasına girecek. İlk önce bize gerekli olan malzemeleri sayalım. 7 numara şiş ve kalınca bir yün ip işimizi görür. Eğer 4 parçanın her birini farklı renklerde yapmak isterseniz değişik renklerde ip alabilirsiniz. Ya da evinizde fazladan kalmış ipleri de kullanabilirsiniz.

İşe 20 ilmek atmakla başlıyorum. Bu 20 ilmekle 40 sıra çıkıyoruz. Eğer bu çanta bana küçük gelir diyorsanız 30 ilmekle başlayıp bunun iki katını alarak 60 sıra çıkabilirsiniz. Bu şekilde daha büyük bir çanta elde edersiniz.

İpi Neye Göre Seçelim?

Çantanızın nasıl olmasını istiyorsanız o şekilde her türlü ip kullanabilirsiniz. Yazın kullanmak için hasır iplerden yazlık çanta yapabilirsiniz. Daha cicili bir çanta istiyorsanız renkli kurdelelerle de örebilirsiniz. Yok, ben daha farklı bir şey istiyorum, bunlar beni yansıtmıyor diyorsanız istediğiniz renk poşetle de bu çantayı örebilirsiniz. Tek yapmanız gereken poşeti kesip ip şekline getirmek.

Dört Parçanın Birleşimi

Örmüş olduğumuz dört haraşo çarkıfelek şeklini alacak şekilde uçlarını bir noktada birleştiriyoruz. Daha iyi anlamanız için matematiksel olarak ifade edersem, bir haraşo boyu 40 sıra idi.

Bunun yanına 20 ilmekli diğer parçayı eklediğimde 40 sıra 30’lara inecek. Bu şekilde dört parçayı dip dibe yerleştirip bir rüzgârgülü elde ediyoruz. Birleştirdiğimiz yerleri dikiyoruz.

Sıra geldi rüzgârgülünü çanta yapmaya. Her parçaya saat yönünde 1, 2, 3, 4 diye numara veriyoruz. 1. Parçanın kenarını saat yönünde yanındaki 2 numaralı parçanın kenarına boydan dikiyoruz. 2 numaralı parçanın diğer kenarını 3 numaralı parçanın kenarına boydan dikin.

Bu şekilde dikim işlemini bitirdikten sonra elinizde alt kısmı yuvarlak şekilli, üst kısmı ise M şekline benzeyen bir modeliniz olacak. Eğer ben astarsız kullanamam derseniz astar dikmeyi unutmayın.

Astarı diktikten sonra M şeklinin uç kısımlarına çanta sapını dikiyoruz. Çantanın sapını ister ipten örün ister hazır çanta sapı kullanın. Çantanız hazır.

Yorum Yapın