Kolay Bebek Battaniyesi Örnek Modelleri Ve Yapılışı


Yeni başlayan bayanlar için kolay bebek battaniyesi modellerinden bir kaç örnek model vererek anlatacağım. Bebeklerimize hazırladığımız el emeğimizi göz nuru örgülerimizi onların sağlıklarını düşünerek öreceğimiz bebeklerimizi ısıtacak basit ve işlemesi çok zevkli modelleri anlatmaya başlayacağım.

Bebeklerin çok narin tenleri vardır. Yünlü, pamuklu ipler veya sizin beğendiğiniz içinize sinen zararlı olmayan ipleri almanızı öneririm. Tığ işi bebek battaniye örgü modeli yapmayı eminim çok seveceksiniz. O zaman örmeye başlayalım.

Kolay Tığ İşi Bebek Battaniyesi Nasıl Örülür?

Örgümüzde gerekli olan malzemeler, 6 mm tığ ve seçtiğiniz orta kalınlıkta ip yeterli olacaktır. Başladığımız battaniye ölçüsü 70×100 olacaktır. İsterseniz sayıları çoğaltabilirsiniz. Ben bu ölçüde bir model yapacağım. 100 zincir çekerek başlıyoruz.

Sıra sonuna gelinceye kadar tüm zincir üzerine sık iğne yapalım. Daha sonra 3 zincir çekerek dönelim. Örgü sonuna geldiğimiz zaman 3 zincir geri çekip dönelim ve hemen yanına 4 ilmek çekelim. 5. sık iğne üzerine gelerek sık iğne batıyoruz. Aynı yere hemen 4 ilmek daha çekiyoruz ve 5 sık iğne batıyoruz.

Örgümüzde son sıraya gelene kadar devam etmeyi sürdürüyoruz. Son sıraya geldiğimiz zaman ise ilmekleri birleştireceğiz. Birleştirmeden sonra 3 zincir çekerek dönelim.

Hemen yanına 5 ilmeği yapalım. Bir alttaki turda işlediğimiz yere geliyoruz ve batma işleminin ardından sıra sonuna kadar aynı işlemi tekrar yapıyoruz. Yapmış olduğum model bu tekrarlayan turlardan oluşuyor. Bu model ile yelek, şal, hırka örebilirsiniz.

Bir başka bebek battaniye örneğim ise Bernat bebek battaniye modeli arkadaşlar. Bunun için gerekli malzememiz ise tığ kanca, ip ve makas. Battaniye büyük ya da küçük örmek size kalmış bir durum.

Kendi örmüş olduğum battaniyede ilk zincir için sadece kullandığım zincir sayısı, 6’şar arttırılarak 72’ye kadar bölünmeyen sayılardan oluştuğuna dikkat etmeniz gerekir.

Bir dikiş yapın ve hatta zincir yaparak da gerginliği 60 dikiş zincir olana kadar örüyorum. İlk zincirde 1 ve 2 ilmek atlayarak bunu örgünün sonuna kadar tekrarlayın. Son kısımda ise üst zincir kullanarak 1 ilmek daha yerleştirin ve 3 ilmeğe çevirin. Battaniye süreci istediğiniz gibi olana kadar işlemeye devam ediyorsunuz. Benim battaniyem 50 satır adımda bitti.

Kolay Bebek Battaniyesi Örnekleri

Yorum Yapın