İstersen Yelek İstersen Çanta Olarak Kullanabileceğin Örgü Örneği


Sürpriz yeleğimiz için istenen renkte ipi alıyoruz. Gereken kalınlıktaki bir şişe yüz seksen ilmek diziyoruz. İstenirse yeleğin arkası doksan ilmek, iki önü de kırk beşer ilmek başlanarak ayrı ayrı da örülüp dikilebilir. Fakat toplam yüz seksen ilmek başlanarak yeleğimizin dikişsiz olmasını sağlamış oluyoruz.

Yelek örneği olarak istenen bir örnek tercih edilebilir. Hasır örgü, bambu modeli, Selanik modeli veya lastik örgü olarak örülebilir. Burada önemli olan yeleğin şekil olarak modelidir.

Yeleğin koltuk altı boyu 33 santimetre olacak kadar dümdüz örülür. Koltuk ve boyun boşluğu aynı sırada kesilmelidir. Koltuk altı boşluğu için, klasik olarak bildiğimiz dört, üç, iki, bir şeklinde her sırada kesilerek oyuyoruz.

Ölçülerden Vazgeçmeyin

Boyun boşluğunu oluşturmak için ise, yeleğin ön kısmında düğme yerinde dört ilmek ayırarak, beş, dört, üç, iki, bir, bir, bir, bir şeklinde her sırada azaltarak ilmeklerimizi kesiyoruz.

Omuzda on üç ilmek kalıyor. Kalan bu on üç ilmek yirmi bir santimetre uzunluğunda örülerek ilmekler kesiliyor. Her iki ön için aynı işlemler uygulanıyor.

Boyun boşluğu oluşturmak için uygulanan işlem yeleğin hem önü hem de arkası için uygulanıyor. Arkada boyun boşluğu oluşturmak için, arkanın en orta ilmeği belirlenir, her iki tarafa doğru beş, dört, üç, iki, bir, bir, bir, bir şeklinde bir boşluk oluşturulur. Yeleğin ön kısmında bıraktığımız dört ilmeği, yeleğin altına uzanacak kadar örüyoruz. Sadece omuz tepelerinden dikerek yelek şeklini elde etmiş oluruz.

Yeleğimizin alt arkasının tam orta kısmı ile ön boyun boşluğu başlangıcını ölçerek, bu ölçüde bir mont fermuarı temin ediyoruz. Fermuarın alt kısmını üste gelecek şekilde ters bir biçimde yeleğimize dikiyoruz.

Fermuarı açıp her iki tarafta da ön üst kısımdan başlayıp, arkanın tam orta noktasına gelecek şekilde dikiyoruz. Uzattığımız dört ilmeği geri doğru kıvırarak fermuarın içte kalan kısmının üstüne dikiyoruz.

Yelek omuzlarını dikmeden önce pazen veya polar bir kumaş alıyoruz. Yeleği açık şekilde iken kalıp olarak kullanıyoruz. Ve yelekle aynı ölçülerde bir astar kumaş elde ediyoruz. Bu kumaşı da görünmeyecek şekilde yeleğin içine dikiyoruz.

Yelekten Çanta Nasıl Olur?

Yeleğin fermuarını tamamını kapatıp, kollarını bir çanta sapı gibi üst üste getirerek birleştirdiğimizde çok şık bir çanta elde etmiş oluyoruz.

Yorum Yapın