İğne Oyası Nasıl Örülür Anlatımlı + Çeşitli Örnekler

Çeşit çeşit yapabileceğiniz iğne oyalarında işte sizin için bir örnek daha püsküllü iğne oyası nasıl örülür?

Kolay Anlatım

Alt kısmı için önce bir zürafa yapın, zürafanın üzerine dönün. Yapmış olduğunuz zürafanın üzerine minik bir pırpır yapın.

Ardından aşağı batın.

Tekrar bir zürafa yapın ve zürafanın üzerine minik bir pırpır yapıp, aşağı batın.

Bu şekilde sırayı tamamlayın.

İsterseniz sıra boyunca yaptığınız bu işlemleri farklı renklerde yapabilirsiniz. Örneğin 5 beyaz, 5 pembe şeklinde sırayla devam ederek…

Püskül için: Bir çengelli iğnenin uçlarını kesin. İpi çengelli iğnenin 2 ucu üzerinden aynı yün sarar gibi dolayın. Bu sarma 8 kez yapılır. Daha sonra iğneyi ortadan geçirip baş kısmın hemen dibine bir düğüm atın.

Sağlam olması için bir düğüm daha atın. İpinizi iğneden çıkarın ve alt kısmına bir düğüm daha atın. Pırpırın üzerine püskülü getirin ve pırpırla birleşmesi için bir düğüm atın, diğer tarafından da aynı şekilde bir düğüm atarak sabitleyin. Daha sonra püskülün uçlarını kesin.

Bu püskülleri kullandığınız 2 renk sıraları kaçlı yaptıysanız o sıradaki ilk pırpırın başına ekleyin. Örneğin 5 pembe sırada ilk pırpırın üzerine beyaz püskül, ardından gelen 5 beyaz sıranın başındaki ilk pırpırın üzerine pembe püskül.

Eşarbınıza veya mendilinize uygun renkleri seçerek püsküllü iğne oyası örülüşünde gördüğünüz gibi gönlünüze göre yapabilirsiniz.

Evde yapabileceğiz örnekler…

Yorum Yapın