Havlu Kenarı Nasıl Örülür? Örnekleri

Havlu kenarları eskisi kadar çok tercih edilmese de aslında havlularımızı olabildiğince şık gösterir. Geleneklerimizde havlu kenarları büyük yer tutar.

Çeyizlerde hem kenarları işlenmiş havlular hem de ayrıca birçok havlu kenarına dikilmek üzere gelinleri bekler. Havlu kenarlarını işlemeyi ve yapmayı sevenler için birçok seçenek bulunuyor.

İşledikçe kendi kendinize oluşturabileceğiniz modellerin yanı sıra hazırda bulabileceğiniz seçenek çok fazla. Havlu kenarı örgüleri genelde tığ ile işlenir. Tığ ile işlemek hem daha kolaydır hem de zarif bir görüntü yaratır. Peki, havlu kenarı nasıl örülür?

5 Çubuk Önceden üzerinde 10 kirpik olan tabanı hazırlayınız.

İlkinden batarak başlayın

İkincisine geçip zemini hazırlamaya devam edin.

İki tane kirpik oluşturun.

İkincinin üzerine geçin ve işlemi aynı şekilde tekrarlayın.

kez aynı işlemi tekrarlayın fakat bu sefer 3 kirpik oluşturun.

Daha sonra aşağılara sırayla inerek her seferinde kirpik varmış görüntüsü oluşturun.

Bu şekilde en aşağı kadar indiğinizde ilkini tamamlamış olacaksınız.

Hazırladığınız çubuklardan 5 tane oluşturun.

Kolayca ulaşabileceğiniz bu modelde çok şık görünümler elde edebilirsiniz. Tabanı oluşturan kirpikleri yeşil üzerindeki parmakları turuncu, kırmızı, pembe vb. gibi renklerden tercih ederseniz bir çiçek sırası oluşturmuş gibi olursunuz.

Yaptığınız havlu kenarını rengiyle uyumlu bir havluya dikin. Dikerken pamuk iplik kullanın ve dikişlerinizin havlunuzun arkasından da görünmemesine özen gösterin. Havlu kenarı örgüsü gördüğünüz gibi oldukça basit.

 

Yorum Yapın