Haroşa Örgü Modeli Nasıl Yapılır?


Haraşo örgü tekniği en çok kullanılan örgü teknikleri arasındadır. İlk örgü öğrenmeye başlayan hemen hemen herkes bu işe Haraşo örmekle başlar. Oldukça kolay örülen Haraşo tekniği çok kolay da öğrenilebilir.

Şişlerin kolay çalışabilmesi için ilk öğrenirken biraz kalın olan şişler tercih edilmelidir. Çok sıkı olmayan ilmekler atıldıktan sonra, şiş ters örgü yöntemi gibi ilmeğin ön tarafından geçirilir.

İlmekler soldaki şişten, sağ taraftaki şişe doğru örülür. Şişin üzerine ip atılır ve bu ip soldaki ilmeğin içinden geçirilerek diğer şişte ilmek olarak yerleştirilir. Haraşo tekniğinde örgünün her iki tarafı da aynı görünümde olur. Bütün ilmekler her iki tarafta da aynı şekilde örülür.

Haraşo tekniği ile pek çok şey yapılabilir. Sadece Haraşo kullanarak kazaklar, ceketler, çeşitli yerlere örtüler, elbezleri hatta evimizi süsleyen paspaslar yapılabilir. Daha pek çok ürün elde edilebilir. Çocuk ve bebekler için çok sevimli kıyafetler, patikler örülebilir.

Düz örgü ile veya başka bir örnek kullanılarak örülecek olan kıyafetlerin sadece etek ucu, yaka ve ön kısımlarında kullanılarak çok şık görünmesi sağlanabilir.

Tek renkle de çok güzel görünen Haraşo örgü, çeşitli renkte iplerle sıra sıra örülerek çizgi şeklinde desenler oluşturulabilir. Haraşo ile örülen bir parçayı bitirirken, iki ilmek birden alınarak aynı anda tek ilmek gibi örülür.

İki ilmek tek ilmeğe düşürülür. Bu tek kalan ilmek tekrar soldaki şişe atlatılıp, yanındaki ilmek ile birlikte örülür. Bu şekilde bütün ilmekler bitinceye kadar devam edilir.

Haraşo Tekniğini Örerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şişle örülen her örgüde de olduğu gibi, Haraşo örmeye başlarken de, şişin en başındaki ilk ilmeği örmeden almalıyız. Eğer örersek örgümüzün kenarı marulu ve geniş görünümlü olacaktır.

Örmediğimiz durumda ise dümdüz bir görüntü elde etmiş oluruz. İlmekleri bir şişten diğer bir şişe alırken kaçırmamaya özen göstermeliyiz. Eğer farkında olmadan bir ilmek bile kaçırırsak, o ilmek aşağıya kadar sökülüp örgümüzün bozulmasına neden olacaktır.

Düzeltilmesi ise bir hayli zordur. İlmeklerimizi bir şişten diğer şişe alırken hepsinin aynı sıkılıkta olmasına dikkat etmeliyiz. Eğer biri çok sıkı, diğeri gevşek ilmekler örersek, örgümüz gene dengesiz ilmeklerden oluşan kötü görünümde bir örgü olacaktır.

Yorum Yapın