Farklı Model Ve Üç Renkten Yapılan Çocuk Bere Yapımı Anlatımlı


Üç Renkli Çocuk Beresi Nasıl Yapılır
Çocuk beremiz için mavi, bordo, füme rengi üç çeşit ipe, bir misina şişe ve bir çift normal şişe ihtiyacımız var. Orta kalınlıkta bir şapka ipi alıyoruz, uygun kalınlıkta bir çift şiş alıyoruz. Şapka iplerimizin renkleri dışında bir ip ile 45 – 50 tane zincir çekiyoruz.

Zincirin arkasını çevirip, kabarık olan kısımlarından bir tığ yardımı ile füme rengi ipi kullanıp örerek ilmek çıkarıyoruz, şişimize takıyoruz. Şişimizde 35 ilmek oluncaya kadar aynı işlemi uyguluyoruz.

İkinci sıraya başlarken düz örgü ile başlıyoruz. 35 ilmeğin 28 tanesini düz örgü ile örüp 7 tanesini diğer şişte bırakarak geri dönüyoruz. Arkada ters örgü yöntemini uyguluyoruz. 28 ilmeğin 21 tanesini örüp, 7 tanesini diğer şişte bırakıyoruz. Geri dönüyoruz.

Düz örgü ile 21 ilmeğin 14 tanesini örüyoruz, 7 tanesini diğer şişte bırakarak geri dönüyoruz. 14 ilmeğin 7 tanesini ters örgü yöntemi ile örüp, 7 tanesini diğer şişte bırakarak geri dönüyoruz.

Kalan 7 ilmeği de düz örgü yöntemi ile örerek, şişin sonuna kadar devam ediyoruz. 35 ilmeği beş parçaya bölmüş olduk. Şapkamızın ana rengi olan mavi ipimiz ile yeni sıramıza başlıyoruz. Ve ters örgü ile 5 sıra örüyoruz.

Beş sıradan sonra bordo ipimizi alıp, yeni sıraya düz örgü ile başlıyoruz. Füme rengi ipte uyguladığımız 7 ilmeklere bölerek ördüğümüz gibi aynı şekilde bordo ip ile örgümüzü de tamamlıyoruz.

Tekrar mavi ile ters örgü ile 5 sıra örüyoruz. Füme ipe geçiyoruz. Bu şekilde devam ederek 10 tane 5′ li sıra mavi oluncaya kadar, aralarda bir füme, bir bordo örerek tamamlıyoruz. Dikdörtgen şeklinde bir örgümüz oluyor. En son füme ile bitiyor.

Şapka Şekli Nasıl Oluşuyor?

Füme ipin en son sırasında ilmeklerimizi misina şişe diziyoruz. Dikdörtgenin uzun kenarından, ana rengimiz olan sadece mavi olan örgülerin tam ortasından bir ilmek alıp şişe diziyoruz.

Yani buradan 10 tane ilmek almış oluyoruz. Alt kısa kenara geldiğimizde ise, ilk başlarken zincirden aldığımız ilmekleri şişimize aktarıp zinciri söküyoruz. Diğer uzun kenardan da 10 ilmek alıyoruz.

Böylece misina şişimiz ile yuvarlak bir şekil elde etmiş oluyoruz. Burası şapkamızın alnına gelen kısmı oluyor. Buraya 10 ya da 15 sıra lastik örerek şapkamızı bitirmiş oluyoruz. Şapkanın iki kenarına ponpon yapıp dikiyoruz.

Yorum Yapın