El Örgüsü Dikişsiz Boyunluk Yapımı Anlatımlı


Dikişsiz boyunluğumuzu yapabilmek için istenen kalınlıkta iki yün ve ipin kalınlığına uygun bir misinalı şişe ihtiyacımız var. Misina ile şişimizin uzunluğu 1 metre olmalıdır. Misinalı şişimize normal örgü başlar gibi seksen beş ilmek atıyoruz. İlmekleri misinaya doğru kaydırarak ay şeklinde bir görünüm elde ediyoruz.

Dikkat etmemiz gereken bir nokta, aldığımız ilmekleri ters çeviriyoruz. Bir tığ yardımı ile ilk ilmeğin arkasındaki bölmeden ip geçirerek yeni bir ilmek elde ediyoruz.

Bu ilmeği misinanın diğer ucundaki şişe diziyoruz. Bu işlemi sırayla her ilmekte uyguluyoruz. Seksen beş tane ilmek başlamıştık. Her ilmekten yeni bir ilmek elde ederek ilmek sayımızı yüz yetmiş ilmeğe çıkarıyoruz.

Sağ elimizdeki şişin üstüne ipi atarak bir ilmek elde ediyoruz. Sonraki iki ilmeği aynı anda alarak örüyoruz. İlmek keser gibi örüyoruz. Tekrar şişin üstüne ip atıp ilmek elde ediyoruz.

Böyle yaparak, bir ilmek artırmış, bir ilmek kesmiş oluyoruz. Örneğimiz böylece oluşuyor. Bütün ilmekleri örüp bitirince, sıraya ilk başlarken artırdığımız ilmek ile en son kalan tek ilmekte aynı anda örülerek birleştiriliyor.

Bu haldeyken tam yuvarlak bir şekil elde etmiş oluyoruz. Aynı şekilde yuvarlak olarak örmeye devam ediyoruz. Boyunluk kırk santimetre oluncaya kadar örüyoruz.

Dikişsiz Boyunluk Nasıl Kesilir?

Dikişsiz boyunluğumuzun kesme işlemi diğer örgü kesme işleminden farklı yapılıyor. Boyunluk için iki tane ipe ihtiyacımız var. Bu iki ipin bir buçuk tanesini örmek için kullanıyoruz.

Kalan yarım yumak ipi de kesme işlemi için kullanıyoruz. Kırk santimetre ördüğümüz boyunluğun son sırasına gelince, düz örgü örer gibi ilk üç tane ilmeği teker teker örüyoruz. Dördüncü ve beşinci ilmeği ikisini birden Haraşo örer gibi örerek tek ilmek haline getiriyoruz. Sağdaki şişimizde dört ilmek oluştu.

Bu dört ilmeği sol elimizdeki şişe tekrar alıyoruz. İlk üç ilmeği yine düz örgü gibi örüyoruz, dördüncü ve beşinci ilmeği aynı anda Haraşo gibi örüp tek ilmeğe düşürüyoruz. Sağdaki dört ilmeği soldaki şişe aktarıyoruz. Böyle yaparak her beşli ilmekten bir ilmek azaltmış oluyoruz. Bütün ilmekler bitinceye kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. En son kalan dört ilmeği de kesip boyunluğumuzu bitiriyoruz.

Yorum Yapın