El İşi Hayvan Figürlü (Köpek) Bebek Patiği Örneği Yapılışı


Çocuklarımız için hav hav modeli patiğimizin nasıl örüldüğünü sizlerle paylaşacağım. Çok güzel bir model olan hav hav modeli bebeklerin ve çocukların ayaklarında hazır alınmış gibi duracak. Çok basit işleme yöntemine sahip hav hav patiklerimin örülme aşamasına geçiyorum.

Köpekli Bebek Patiği Nasıl Örülür?

Bebek yünü ip kullandığım modelimde 3,5 numara şiş kullandım. Örme işlemine taban kısmından başladığım için 35 ilmek atıyorum. 1 haroşa sırası ördükten sonra 1 ilmek içerden, baştan ve sondan 1’er ilmek arttırıyorum. Birde tam orta kısma gelen ilmeğimi düz örüyorum. Onun başında ve sonunda ‘er ilmek arttırıyorum.

1 ilmeğimi elime alarak hemen sağ elimde ipi şişin üzerine bir tur dolayıp şişime geçiriyorum. Artış işlemi bu şekilde yapılıyor. En kolay örgü de arttırma işlemi budur.

Şimdi orta ilmeğe geldim ve 35 başlayıp 17 ördükten sonra kenardan arttırdım. Şimdi tekrar örerek burun kısmını yapacağım. İpimi arkaya alarak arttırıp sona kadar devam ediyorum örmeye.

Bu artışlar ile birlikte 4 haruşa sıramı oluşturmuş olacağım. Yani 16 ilmeğimi arttırmış oluyorum. Burun kısmına geldiğimde toplamda 51 ilmek örülmüş olacak şişimde. Arka kısım hep ters olacak. Sadece ön yüzde arttırma oluyor.

Şimdi kenardan 12 ilmek haroşamı örüyorum, bu sefer ipimi dolayarak artışı sağlıyorum. Ajur dediğimiz işlemi yapmış olacağım. Sonra gelen 26 ilmeği, 2 düz, 2 ters çift lastik örüyorum.

Sonda 26 ilmek bittikten sonra tekrar bir dolama artışım var. Ajuru yapıyorum. Geri kalan 13 ilmeği haroşa olarak örüyorum ve 6 ajur olana kadar burun kenarında örmeye devam ediyorum. Artış yerine kadar haroşamı ördüm. Bir tığ yardımı ile ilmekleri tığa geçiriyorum. Lastik olan 26 ilmeği tığ üzerine geçireceğim.

En önemli ayrıntısı örgüde burun kısmı. Tığ üzerine geçirdiğim lastiğin arkasına ipimi getiriyorum. Tığ örer gibi 1 ilmek alıp ipin içinden geçireceğim. Burada dikkat etmeniz gerekir, bükerek tığı geçiriyorum.

İlmeğimi şişime geri taktıktan sonra iyice ipimi geriyorum. Burun kısmından sonra artık haroşa örmeye devam edeceğim. Ön taraf içinde 3 düz, 1 ters öreceğim.

Patiğimi örmek için kulunç kısmını ön yüzden birleştirip dikiyorum. Arka taraf da ki pürüzlerin görünmemesi açısından böyle dikmekte fayda var. Patiğimin süsleme aşamasında siyah iki düğme kullandım.

Göz olarak patiğin üzerine dikiyorum. 3 tane ponpon yaptım. İpi iki parmağıma 90 kere doladım ve ponponlarımı yaptım. Kulak ve burun kısmı olmak üzere patiğime en son bunları da diktikten sonra örgümü bitiriyorum.

Yorum Yapın