Düz Örgü Bebek Hırka Modelleri


Havaların soğumasıyla birlikte hepimiz kışlık kıyafetler hazırlıyoruz. Özellikle korumaya çok ihtiyacı olan bebeklerimiz için en kalın örgüleri yapmaya başladık bile. Ben de bebekler için örmüş olduğum hırkanın modelini sizlerle paylaşacağım. Öncelikle profesyonel bir örgü yapamıyor olsanız bile rahatlıkla bu hırkayı yapabileceğinizi düşünüyorum. Basit ve rahat bir yapım aşaması var ve sizin de kullanışlı bulacağınızı umut ederek modelimi anlatmaya başlıyorum.

Şapkalı haroşa bebek hırkası için ben pembe renk kullandım kız bebekler için. Orta kalınlıkta bir ip tercih ettim örerken zorlanmamak için ve 4 numara şiş kullandım. Arkayı örmeye başlıyorum.

55 ilmek arka için yeterli. Düz örgü yaparak 2 karış olacak kadar devam ediyorum. Koltuk altı için önce 3 sonra 2 ve 1 şeklinde koltuk kesimi yapıyorum. Kesimi bitirip omuza kadar devam ediyorum.

Ense kısmını iki taraflı onar ilmek bırakıyorum ve ortada kalan 35 ilmeği kesiyorum. Hırkanın ön tarafına geçiyorum 28 ilmek atarak başlıyorum. Aynı şekilde düz örgüyle devam ediyorum.

Her üç parmakta bir düğmeler için ilik açıyorum. Kol kısmına gelince yine üçlü ikili birli şeklinde kesiyorum. Omuzu da bitirip tamamlıyorum.

Diğer taraf için de aynı uygulamayı yapıyorum ama o tarafa ilik açmıyorum. Kolları için 30 ilmek atıyorum. Düz örgü yapıyorum.

İki karış olacak kadar örüyorum. İki karış olduktan sonra iki taraflı olarak üçlü ikili birli şeklinde kesiyorum. Omuza ulaşınca bitiriyorum. Diğer kolu da aynı şekilde örüyorum.

Bölümleri tamamladıktan sonra dikiyorum. Dikkatli bir şekilde dikiyorum ki yan durmasın. Yakasından ilmek alıyorum ve iki karış kadar örüyorum şapka için.

Burası biraz kafa karıştırabilir ben de zorlandım. Ama özenle yaparsanız hiçbir hata olmayacaktır. Şimdi burada örgümüz iki şişteyken örgüyü ortalayıp üçüncü bir şiş takıyorum.

Şapkanın yuvarlak olabilmesi için bu şart. Sonradan taktığım şişle ilmekleri dikkatlice kesiyorum. Bu işlem bittikten sonra hırka hazır hale geliyor. Seçiminize göre düğme dikebilirsiniz. Ben pembe hırkanın üzerine beyaz renk düğme diktim çok hoş oldu. Tavsiye ederim.

Şimdiden örmüş olduğunuz hırkaları bebeklerimizin güle güle kullanmasını dilerim. Kolay gelsin hanımlar.

One Response

  1. yagmur 27 Ekim 2018 Reply

Yorum Yapın