Değişik Örgü Boyunluk Modeli Ve Yapılışı


Örgü boyunluk nasıl yapılır?
Boynumuzu bir kazak gibi saran ve sadece yaka kısmını kapatan bu boyunluk için angora yün ve 4,5 numara şişlere ihtiyacımız var. Boyunluğumuz için 100 ilmek ile başlıyoruz. İstersek bir ters bir düz lastik şeklinde, istersek de iki ters iki düz lastik şeklinde 22 santimetre uzunluğunda bir dikdörtgen örüyoruz.

Örgümüzü bitirirken, çıkardığımız ilmekleri biraz bol olarak çıkarmalıyız ki boyunluğumuz kafamızdan rahatlıkla geçebilsin.

Boyunluğun Ön Kısmı Nasıl Yapılır?

Balık pulu görünümünde olan ön kısım için 6 zincir çekip yuvarlıyoruz. 4 zincirle başlayıp deliğin içine 6 tane ikili tırabzan dolduruyoruz.

Ama tırabzanları biraz uzunca çekerek örmeliyiz, bu sayede boyunluğumuz daha da yumuşak olacaktır. 6 tırabzandan sonra bir tane zincir çekip tekrar 6 tane tırabzan ile delik doldurulur.

6 zincir çekip, en son tırabzanın tepesine batılar, 2 zincir çekilip aynı yere tekrar batırılır burada bir tane ‘ V ‘ oluşturulur.

Zincir çekmeden tam ortadaki deliğe tırabzan yapılır, 2 zincir çekilip aynı yere tekrar batırılıp tırabzan yapılarak ikinci ‘ V ‘ oluşturulur. İlk başladığımız noktadaki tırabzanın tepesine batırılarak tırabzan yapılır, 2 zincir çekilip tekrar bir tırabzan yapılarak üçüncü ‘ V ‘ oluşturulur.

4 zincir çekilerek, en son oluşturulan ‘ V ‘ nin içine 6 tırabzan örülür, bir zincir çekilip, ‘ V ‘nin diğer yarısına geçilerek 6 tırabzan daha örülür. Ve ortadaki ‘ V ‘ ye bağlanır. Diğer ‘ V ‘ ye batırılıp 6 tırabzan örülür, bir zincir çekilip, 6 tırabzan daha örülür. Burada ikili motif görünümünde bir parça elde etmiş oluruz.

İlk motiften sonra ikili motif yapabilmek için uyguladıklarımız burada da aynen uygulanıp, motif sayısı her sırada bir tane artırılır. Bir sırada toplam 9 tane motif oluncaya kadar çoğaltılmaya devam edilir, ve bitirilir.

Daha önce ördüğümüz dikdörtgen lastiğimizin iki tarafından da 10 ilmek kalacak şekilde tam ortasına, ördüğümüz motifli parça çok sıkmadan dikilir.

Lastik örgünün arka tarafı da birleştirilerek dikilerek, boğaz haline getirilir. Lastik boğaz ikiye katlanarak şık bir görünüm elde edilir.

Ön kısımdaki motifler daha geniş olsun istenirse 9 tane örülen motif sayısı 11 motife kadar artırılabilir. Böylece aşağı doğru da uzayan boyunluğumuz daha da sıcak tutacaktır.

Yorum Yapın