Değişik Bebek Hırka Yapılışı Ve Yeni Örnek Arayanlara Modeller


Değişik Bebek Hırka Örnekleri
Bebeklerimiz için özellikle kıyafet seçiminde çok titiz davranırız. Mümkün olduğunca da el emeği olmalıdır ve sağlıklı olmalıdır. Bunun için ise bebeklerinize örgü modelleri yapmadan evvel seçeceğiniz ipin bebe ipi olması şarttır. Bu ipler bebeklerinizin cildine uyum sağlama konusunda daha özel yapılmıştır. Daha yumuşak, tahriş yapmayan, çabuk eskimeyen ve ne ince ne de kalın tam orta kalınlıkta iplerdir. Orta kalınlıkta olduğu için de 4 numara ya da 5 numara şiş tercih ediniz.

Biyeli bebek hırkası modeli yapılışı

Sıradan bebek hırkası modellerini yapmaktan sıkılmış ve görmekten bıkmış olabilirsiniz. Bunun için size örülüş açısından sizi sıkmayacak, kolay ve oldukça şık görünümlü bebek hırkası modeli anlatacağım.

Bu model örüldükçe toparlandığı için başlangıç ilmek sayınız normal ilmek sayınızın 1.5 katı olmalıdır. Şiş seçiminde de iplikten 2 boy büyük olanı tercih edin. Bu yüzden şiş numaranız 5 numara olması gerekiyor.

İlmekler atıldıktan sonra başlangıç olarak bir sıra ilmek ters atılarak hemen iki ilmek düz alınır ve bir tanesini sol şişte bırakarak aynı işlemi kaçırma yapmadan istediğiniz boya ulaşıncaya kadar bu şekilde devam ediyorsunuz.

Bu hırkanın temel aşamasıydı. Hırkaya adını veren biyesi ise sonradan yapılmakta. Bunun için ördüğünüz renkteki ipin farklı tonu ya da ona uyum sağlayan farklı bir rengi tercih edin.

Biyeye başlarken hırkanın etek ucundan ilmek çıkarın. İlmekleri alın ve iki düz gidip üçüncü ve dördüncü ilmeği kesin. Daha sonra bu ilmekleri sol şişe geri alın.

Üstüne ip atarak devam edin fakat gergin olmamasına özen gösterin. Aynı şekilde burada da 2 düz, üçüncü ve dördüncüyü keserek ilerleyin. Her defasında bir eksilterek devam edin.

Biye ve kullanımları

Sadece bebek hırkalarında biye kullanmanıza gerek yoktur. Kendi hırka ve yeleklerinizde de kenarları muntazam olmayan örgü modellerinizi düzeltmek için de kullanabilirsiniz.

Böylece ördüğünüz her modele uyum sağlayan bu anlattığım biye modeli sizin kurtarıcınız olacaktır. Özellikle düz bir modelde farklı renk tonunda yapmaya başladığınızda hırka ya da yeleğinizin havasının bir anda değiştiğini göreceksiniz.

Yorum Yapın