Cam Şişe Süsleme Nasıl Yapılır Anlatımlı


cam şişe süsleme malzemeleri: Polimer tutkalı, cam şişe, hamur, dekupaj kağıdı, yapıştırıcı
Geri dönüşüm projesi kapsamında olan cam süsleme işi nasıl yapılır sizlere aktarmaya çalışacağım. Polimer tutkalı ile yaptığım hamur sayesinde seçmiş olduğum cam şişemi o hamur ile kaplayacağım. Cam şişeme yeniden bir can vereceğim ve cam şişem yepyeni görüntüsüne kavuşmuş olacak.

Güzel bir hamur yoğurdum ve oldukça dayanaklı. Yapmış olduğum hamurdan başka süslemelerde elde edebilirsiniz. Süsleme malzemesi alırken Polimer Çiçek Tutkalı diye alıyorsunuz.

Cam Şişe Süsleme Hamurunun Hazırlanışı 

Tam bire bir ölçek ile hazırladığım tam bir şişe polimer çiçek tutkalı içerisine 1,5 çay bardağı nişasta koyuyorum. 1,5 çay bardağı unumu koydum. Hepsini karıştırıyorum.

Hamur kıvamına getiriyorum. Hazırlamış olduğum hamuru poşete koyuyorum. Buzdolabında beklemeye bırakıyorum. Satın almış olduğunuz polimer çiçek tutkalı üzerinde kullanım açıklaması bulunmamaktadır. Hamurumuz oldukça çok çıkmaktadır.

Şişemde değişik dokular görmek istediğim için cam şişenin bir yerine çuval kesip şişeme yapıştırdım. Bunun içinde süperfix kullandım çünkü cam üzerinde çok iyi sonuç elde ediyorum.

Şimdi bir kısmına hazırlamış olduğum hamurdan süreceğim. Üstüne yapıştıracağım için süperfix’i yine sürüyorum. Dekupaj kâğıdı da şişeme güzel bir görüntü vermesi için yapıştırdım.

Sadece süperfixi dekupaj kısmının olmadığı alanlara uyguluyorum. Daha sonra üzerine hamurumu koyuyorum. Bir dantel parçasını hamurumun üzerinden rulo yardımı ile geçiyorum.

Danteli hamurun üzerinden geri çıkartıyorum. Yani hamurumun üzerine desen çıkartmış oluyorum. Hamurun üzerine birçok desen çıkarmak mümkündür.

Sizlerde istediğiniz deseni hamura uygulayabilirsiniz. Hamurun maksimum kuruma süresi 10-12 saattir. Hamurda taşlaşma süresi dediğimiz hamur sert olacaktır.

Hamur üzerinde açılma olursa parmaklarınız yardımı ile geri şekil verebilirsiniz. Delikli fileler ile de hamurunuza şekil verebilirsiniz.

Bir gün boyunca beklettiğimiz hamur kuruduktan sonra eskitme tekniğini kullanarak şişemin üzerine patina tekniklerini kullandım. Cam şişeme eskitme tekniğini uyguladım.

Sünger ile boyamızı sildikçe çukurlarda boyama kalmış oluyor. Dekupaj kâğıdımı elimle yırttım ve suyun içerisine batırıyorum, eski bir görüntü vermek için kağıdımı avucumun arasında buruşturuyorum.

Süperfix ile kâğıdımın arkasına sürerek cam şişemin üzerinde bulunan hamurumun üzerine yapıştırıyorum. Mutlaka tutkalımı kâğıdın üzerinden sürüyorum. Cam şişemin her tarafındaki hamura eskitme yaparak süslememi tamamlamış oluyorum.

Sizler için bulduğum farklı cam şişe süslemeleri bu resimleri örnek alarak farklı süslemeler yapabilirsiniz.

Yorum Yapın