Cam Şişe Kaplama Nasıl Yapılır Ve Örnekleri


Kullanmadığımız veya sade bulduğumuz bir cam şişeyi kaplayarak süsleyebiliriz ve bambaşka bir ürün elde etmiş oluruz. Bu doğrultuda, bir geri dönüşüm projesi olarak ele aldığım cam şişe kaplamanın eğlenceli bir etkinlik olacağına eminim.

Neler Gereklidir?

Cam şişeyi kaplama işini, polimer çiçek tutkalı ile elde ettiğim hamurla yapıyorum. Bu hamur oldukça dayanıklıdır ve bundan taş görüntüsünde çeşitli şekiller çıkarabilmem mümkün oluyor.

Hamuru hazırlamak için gereken malzemeleri; Bir şişe Polimer Çiçek Tutkalı, bir buçuk çay bardağı nişasta ve yine bir buçuk çay bardağı un olacak şekilde hazırladım.

Bunları hamur haline getirene kadar karıştırıyorum. Fazlasıyla hamur çıkacağı için bir kısmını naylon poşete koyup buzdolabında saklayabiliriz. Hava ile kuruyan hamurumuzu seramik tutkalı olarak da, boyutlu dekupaj için de kullanılabiliriz.

Nasıl Yapılır?

Örnek olarak aldığım cam şişenin üzerinde değişik dokular görmek istediğim için bir kısmına çuval yapıştırdım. Bir kısmına da hazırladığım hamurdan koymak için yapıştırıcı sürüyorum.

Ayrıca dekupaj kâğıdı yapıştırmayı düşündüğüm alanı su bandıyla çevreleyip yapıştırıcının taşmasını önlüyorum ve hamuru yerleştiriyorum. Süsleme aracı olarak bir dantel parçası tercih ettim.

Bunu hamurun üzerine yerleştiriyorum ve rulo ile üzerinden geçiyorum. Böylece dantel, hamurun üzerinde desenini bırakacak ve kolaylıkla güzel bir şekil ortaya çıkacak.

Danteli çıkarıp tekrar desen çıkaracak şekilde elimle bastırıyorum. İstediğiniz şekli çıkarabilirsiniz. Hamurda bir açılma olursa elinizle birleştirip işleme devam edebilirsiniz ve herhangi bir sorun yaratmaz.

Ayrıca hamurun kuruyup taşlaşma süresi on, on iki saattir. Bulunduğunuz odanın çok sıcak olmamasına dikkat edin bu hamurun açılmasına zemin hazırlar. Dantelden başka şekiller de kullanabiliriz.

Evinize gelen çiçek filelerini de kullanabilirsiniz örneğin. Desen çıkarmaktan başka, kullandığınız süs araçlarını da şişeye yapıştırabilirsiniz. İşim bittikten sonra bir gün boyunca kurumasını bekliyorum ve antiquing kullanarak eskitme tekniği ile boyuyorum.

Süngerle geçip çukur bölgelere de ulaşmış oluyorum. Dekupaj kâğıdı ile eski bir görünüm elde etmek istiyorsanız suya batırıp buruşturarak yapıştırabilirsiniz. Böylece antika bir ürün ortaya çıkarabiliriz. Ahşapta, seramikte de aynı işlemleri yapabiliriz.

 

 

Yorum Yapın