Bebek Hırka Modelleri Ve Yapılışı


Merhabalar bebek hırkalarının çok da zor olmadığını açıklamalı örgü modelleriyle anlatacağım. İster renkli iplerle ister sade tek iplerle ister kalın ister ince ipler kullanarak hırkalarımızı yapabiliriz. Bebek hırkasını iki şekilde yapabiliriz.

Şişle Bebek Hırkası 

İlk olarak şişle yapımını açıklarsak: Öncelikle tek parça yakadan başlanan kolay ve güzel bir hırka olduğunu söyleyeyim. İlk olarak 78 ilmekle başlayarak 4 sıra haraşo ördükten sonraki 5. sırada kenar bandı yapmak için sıra başındaki 8 ilmeği haraşo öreceğiz.

Devamındaki 9 ilmek düz,  4 ilmek haraşo, 8 ilmek düz, 4 ilmek haraşo, 18 ilmek düz, 4 ilmek haraşo, 8 ilmek düz, 4 ilmek haraşo, 9 ilmek düz, kalan 8 ilmek kenar bandı için haraşo öreceğiz. Ayrıca her virgül koyduğum yerde şişimize bir defa ip dolayacağız.

Sonraki sıraları örmeye devam ederken her ön yüze geldiğimizde 20 sıra boyunca birer ilmek artıracağız. Hırkamızın boyu yaklaşık 15 cm olduğunda yani 50 sıra ördükten sonra artırma işini bitiriyoruz.

Şişimizde 252 ilmek olmuş oldu. Ön ve arkaya ait ilmekleri sabit tutarak(bekleterek) kollarımızı yapmaya başlıyoruz. Yani 54 ilmeği 16 cm yani 56 sıra örüyoruz.  Ön ve arkayı da yaklaşık 16 cm yani 56 sıra örüyoruz.  Ve bitiriyoruz. Çok güzel,  tatlı bir hırkamız oldu mutlu günlerde giydiriniz 🙂

Tığla Bebek Hırkası

3 ay ile 9 ay arası bebeklerimize giydirebileceğimiz hırkamızı mısır tekniği kullanarak öreceğiz. Sadece zincir sayımızı artırarak boyutlarını ayarlayabiliyoruz. 3 aylık bebek hırkasını 96 zincir,  6 aylık bebek hırkasını 100 zincir, 9 aylık bebek hırkasını da 106 zincirle başlanarak yapabiliriz.

3, 5 numara tığ kullanarak bebe yünüyle örüyoruz. Önce ilmek sayımızı tamamladıktan sonra 3 zincir daha çekerek geriye dönerek 4.  zincire 5 defa batıyoruz.

Arada 2 ya da 3 zincir atlayarak(ipinin kalınlığına göre) sıradaki zincire 5 defa batmaya devam ediyoruz. Bu arada batmaların arasında zincir çekmiyoruz.

Eğer çekersek modelimiz bozulur. Zincirlere batmayı bitirince diğer sıraya dönüyoruz. Bu sırada sadece 3 zincir çekip batıyoruz. Diğer sıralarda da patlamış mısır modelimize devam ediyoruz.

Boyunu bebeğimizin boyuna göre ayarlayabiliriz. Eğer hediye olacaksa boyutunu bilmiyorsak yaklaşık 15 cm olacak şekilde yapabiliriz. Ve tatlı ve hoş patlamış mısır modelli hırkamızı bitiriyoruz. Bebek hırkamızı bebeğinize bol gülücüklü günlerde giydiriniz.

Bu mısır modelimizi sadece hırka olarak da sınırlandırmıyoruz. Battaniye modeli,  yelek modeli,  atkı-boyunluk modeli,  şapka modeli olarak da kullanabiliriz.

Yorum Yapın