Anlatımlı Kar Tanesi Bebek Battaniyesi Yapılışı


Soğuk günlerde sizi sıcacık saracak kar tanesi bebek battaniye yapımı örgüsünü sizlere aktaracağım. Kar tanelerini beyaz yapıyorum fakat diğer ana rengi sizlerin zevkine kalmış hanımlar. Mobilyalarınızın üzerinde otururken dizinizin üzerine örtmüş olduğunuz battaniye ile sıcacık kalabilirsiniz.

Kar Tanesi Bebek Battaniye Nasıl Yapılır?

Battaniyemizin ilk aşaması, milimize 6 tane zincir çekip 1 yuva yapıyorum. 3 zincirle çıkışlarımı yapıyorum. İlk sıradaki tırabzanlarımı 2 defa da çıkıyorum. Arada 2 zincirimi çekiyorum ve 6 tane 2’li tırabzan yapıyorum. Bu işlemi altı gen olduğu için 6 tane böyle yuva hazırlıyorum. Bu sayede birinci sıramı tamamlıyorum.

Şimdi yukarı çıkışta 3 zincirle oluşturuyor ve hemen oluşan boşluğa diğer ikinci sırayı yapacağım. Yine 2’li tırabzan yaparak aynı yuvaya 2 zincir çekerek 2 tane daha ilmek yapıyoruz. Diğer yuvaya geçerken zincir olmayacak. İlk 2 sıradaki tırabzanlarımız iki defa çekilecek. Aynı işlem 6 defa zincir olmadan tekrar edilecek.

Modelimizin kar tanesi olduğunu belli eden koyu renkli ipleri tercih etmenizi öneririm. Şimdi birleşme yerine geldiğim modelimde, 2 zincir çektim ve karşı ile birleştiriyorum. Bunun yukarı çıkışları hepsinde aynı olacak. 2’şerli yuvalar hazırlandı ve 3 zincir ile çıkıyorum, yine aynı boşluğa bu sefer 3 tane 3 kere de çekilir, diğer yuvaya atlarken yine zincir kullanmadım. 3 zincir çekip arada iki zincir bırakıyoruz. 4 sıra bu şekilde devam ediyor. Mantık olarak yukardan yukarı geçişte zincir yok ve 3 tırabzan dolduruyorum.

4 sıradan sonra tığ ile diğer renk ipimi birleştireceğim. 64 motifli diz battaniye örmüş olacağım. Motif arasına girerken, 3,5 numara tığ ile 4 tırabzanımın üzerine sıkı iğne giderek boşluk kısmına 3 sıkı iğne olacak, arada hiç zincir yok.

Yine 4 tane sıkı iğne ve boşluğa 2’li tırabzanı ilk önce yapıyorum. Sonra yine ipi tığ üzerine alarak bir alt yuvaya batarak sıkı bir şekilde 3 kerede çıkıyorum. Tekrardan bir üstteki boşluğun içine 2’li tırabzanların üzerinde sıkılı iğne gidiyoruz.

Boşluğa 3 tane sıkı iğne, 4 sıkı iğne, ilmek aldım ve 2’li tırabzanımı yapıyorum. Tekrar ilmeğimi alıp bir alta batıyorum. 3 defa da sıkı 2’li tırabzan çekerek bitiriyorum. Son sırayı çıktıktan sonra uzun parçadan motifleri birleştirebilirsiniz.

Yorum Yapın