Anlatımlı Bebek Hırka Yapılışı Ve Örnek Modeller


Soğuk kış günlerinde bebekler için en çok tercih edilen hırkaların hazırları satılsa da asla elde örülenler kadar güzel olmaz birçok kadın dışarda bebeklerine hırka ördürmek için insan aramakta. Aslında bakıldığında zor gibi görünse de bebek hırkası örmek bazı ufak ayrıntıları bildikten sonra hem kolay emde eğlenceli olabiliyor. Kuralları bildikten sonra yaratıcılıkla birçok farklı model çıkartılabilen hırkalar soğuk günlerde hem bebeklerinizi korurken hem de şıklık katacaktır. İsterseniz çevrenizdekilere hediye olarak örebilirsiniz.

Bebek Hırkası Nasıl Yünle Kaç Numara Şişle Örülür?

Kaliteli bir yün seçmek uzun ömürlü ve sıcak tutması açısından önemli cinsiyete ya da zevke göre renk seçilebilir. Bebek hırkası örerken 3.5 numara şiş kullanmak hem daha seri hem de kolay örmek için en ideal şiştir.

Bebek Hırkası Nasıl Örülür? 

Ortalama bir boy ve kilodaki bir bebek için hırkaya başlarken 50 ilmek atıp 17-18 cm örgü örelim öncelikle örgü için pirinç tercih edilebilir. Hırkada en önemli olan kısımlardan biri eksiltme yaptığımız sırada kol tarafından almak ve bir dahi ki ilmeyi ekleyerek devam etmek.

Ön taraf için 7 ilmek atmak gerekiyor. 32 ilmek üzerinden örneği çıkarabiliriz. Ön taraf için 5 pirinç üzerine 1 ters 2 düz diye devam ediyoruz. Düz atılanlar saç örgüsü olacak şekilde ilmek atılır.

Saç örgüsünü 4 ivmek attıktan sonra başlamak daha güzel bir görüntü verir bize. Ön kol girintileri için ikinci bükme hemen arkasından 3-2 ideal olanıdır.

Bu şekilde hırkanın ön kısmını çıkarmış oluruz. Sırt kısmı 90 ilmek ile yine 17 cm pirinç ile başlar. Hırkanın sırt kısmında iki tarafa da beşer ilmek atılır. Kalan ilmeklerde büzgü olarak yapılmalı. Büzgülerin ivmek sayısı da 50 olmalı.

Bu hırka modelini birçok farklı desenle uygulayabilirsiniz. .Kız ya da erek bebekler için uygulanan bu model oldukça kolay yapılır ve güzel görünür.

Bebeklerin yaş ve kilosuna göre ivmek sayısı arttırılarak istenilen beden elde edilebilir. Kış aylarında sevdiklerinize hediye etmek ya da kendi bebeğinize örmek için kolayca yapabilirsiniz.

Yorum Yapın