Anlatımlı Bayan Örgü Yelek Yapılışı


Örgü yelek için istediğimiz ipi kullanabiliriz. Ben kristal ipi tercih ettim. Selanik örgüsü yaptığım için şişimi 5 numara kullandım ki fazla kaba bir yelek olmasın. Yeleği işlemeye arkasından başlıyoruz. Bunun için 66 tane ilmekle başlıyoruz. Yeleğin yüksekliğini ölçerek yapabilirsiniz.

Mesela 38 beden iseniz 45 cm örebilirsiniz. Yeleği 40 cm ördükten sonra kolunu kesmeye başlıyoruz. Kolunu 3, 2, 1, 1 şeklinde kesiyorum ki duruşu güzel olsun. Kol boyunun 16 cm olması gerekiyor. Örgünüz sık ise ölçerek yapabilirsiniz. Yeleğin arka kısmını bu şekilde bitiriyorum. Şimdi sıra yeleğimizin diğer kısmındadır.

Yeleğin Ön Kısmının Yapımı

Ön kısmı yapmaya Sarhoş Yoldan Şaştı modeliyle başlıyorum. Bu modelle yeleğimizin uç kısımlarında gözenekli bir görüntü olacak. Örgüye 45 cm eninde başlıyoruz.

Burada modelin görünmesi için 7 numara şiş kullandım. İsterseniz modelin tamamını düz örgüde yapabilirsiniz. Bu 45 cm enindeki parçayı 2.5-3 metre kadar örüyorum. Örgüyü bitirdikten sonra ortasını bulun. Daha önce örmüş olduğunuz arka kısmı bir yere serin. Parçaları birleştirmeye başlayabiliriz.

Dikim aşamasında 3 metrelik örgü tam orta kısmından çaprazlı olarak arka bölümün ense kısmına dikilir. Burada ensenin yarısına kadar 3 metrelik örgünün ön kısmı, diğer yarısına da ön sol kısmını dikeceğiz.

Diktikten sonra orada bir S hareketi olmalı. Elinizi diktiğiniz yerden içeri sokabilirsiniz. Elinizi soktuğunuz yer başınızın geleceği yerdir.

Daha sonra diktiğimiz kısımları aşağıya doğru indirin. 3 metrelik parçadan omuz boşluğunu ve kol giriş kısmını bıraktıktan sonra belden dikmeye başlayın.

Sol taraftaki kısma da omuza diktiğiniz kenardan omuz ve kol boşluğunu bıraktıktan sonra belden dikmeye devam ediyoruz. Omuz boşluğunu bırakırken burayı omuz genişliğinize göre gevşek bırakın. Dikme işlemimiz bittikten sonra yeleğimiz hazır hale geliyor.

Yeleği Nasıl Kullanabilirim?

Yapmış olduğumuz yeleği birçok farklı şekillerde kullanabiliriz. Boynunuzdan geçirip önünüzü de kapatabilir ya da boynunuza hiç geçirmeden omzunuza dökülen yelek şeklinde de kullanabilirsiniz.

Bir başka model olarak bir kolunuzu geçirip diğer kolu geçirmeden omzunuza atıp ucunu giydiğiniz koldan geçirebilirsiniz.

Yorum Yapın